Radio Zlatousti
Izlivanje amonijaka na pruzi u Sopotskom tunelu, koji vodi ka Pirotu, pokazao je celoj Srbiji kako lako može da dođe do nesreća, koje za tili čas mogu da ugroze bezbednost građana i građanki. Sada svi pričaju šta bi se desilo da je amonijak iscureo, recimo u Vračarskom tunelu u Beogradu i dolaze do zabrinjavajućih zaključka da bi pola glavnog grada moglo da odleti u vazduh.
Iako Železnica Srbiji tvrdi da razdvaja putnički saobraćaj od teretnog, pogotovo od onog koji prevozi opasne materije i kom je dozvoljeno saobraćanje samo u kasnim noćnim i ranim jutarnjim satima, ipak je izvesno da opasne materije prolaze kroz velike gradove, uključujući i Кragujevac, kako pružnim saobraćajem, tako i putnim. Drumovima prolaze cisterne sa tečnim naftnim gasom i drugim derivatima, sumpornom, sirćetnom i azotnom kiselinom, te veštačkim đubrivom i amonijakom i to, kako neki tvrde, po sedam-osam dnevno (ili noćno).
Da li i civilne organizacije u Кragujevcu mogu da se uključe u smanjenje rizika od katastrofa i upravljanje vanrednim situacijama, za Radio Zlatousti govorili su Dejan Milošević iz Udruženja Prvi prvi na skali i Nevenka Bogdanović, sekretarka Crvenog krsta Кragujevac.
autorka Gordana Jocić
Tekst je nastao u okviru projekta “Za redovno informisanje u vanrednim situacijama: Informacije pre svega” koji sprovodi udruženje Res Publika. Ovaj projekat je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative. Mišljenje koje je izneto u ovom tekstu je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa.