Prostor za delovanje organizacija civilnog društva u Srbiji se sužava, a udruženja koja se bore za javni interes često su u javnosti okarakterisana kao politički protivnici režima, neprijatelji države, izdajnici i strani plaćenici. Neretko su izloženi kampanjama blaćenja od strane tabloida i visokih državnih funkcionera, a nisu retke ni pretnje, uvrede i fizički napadi na građanske aktiviste, novinare i druge borce za ljudska prava. Zbog toga je neophodno da budu svesni ambijenta u kom rade i da znaju na koji način mogu da zaštite svoju, bezbednost svojih kolega i organizacija, kako u realnom okruženju, tako i u digitalnom svetu.
Urednik Mreže za istraživanje kriminala i korupcije- KRIK, Stevan Dojčinović, na radionici koju je Res Publika organizovala 4. juna u hotelu Zelengora, aktivistima iz Kragujevca i Šumadije govorio je o iskustvima i izazovima sa kojima sa suočava organizacija koju predstavlja, mogućnostima za zaštitu bezbednosti, podatataka i opreme, kao i o načinima krizne komunikacije i reagovanja na napade, pretnje, uvrede i govor mržnje.
Zamenica urednika i novinarka KRIK-a, Bojana Jovanović, podelila je korisne savete o zaštiti komunikacije u digitalnom svetu i učesnicima radionice predstavila korisne alate, uz pomoć kojih mogu obezbede svoje naloge na društvenim mrežama i sačuvaju podatke i informacije koje prikupljaju.
„Bezbednost aktivista u realnom svetu i digitalnom okruženju“ četvrta je od pet radionica koje organizujemo u okviru projekta “Edukacija, povezivanje, informisanje- podrška braniteljima ljudskih prava u lokalnim zajednicama”.
Za sprovođenje ovog projekta udruženje Res Publika dobilo je podršku Komiteta pravnika za ljudska prava YUCOM u okviru Programa Solidarno za prava svih – podrška braniteljima ljudskih prava u lokalnim sredinama 2021./2022. koji se realizuje uz finansijsku pomoć Evropske unije.