Lokalni mediji u službi zajednice: Neočekivana sila koja se pojavljuje … sa zakašnjenjem, ali brzo rešava stvar

Res Publika

Iako se Gradska uprava za društvene delatnosti sama obavezala da do 22. februara javnost obavesti ko su članovi Komisije koja će odlučivati o raspodeli novca na drugom kragujevačkom medijskom konkursu, to se nije dogodilo sve do kraja marta, kada je rad ovog tela već bio okončan.

Tek pod pritiskom javnosti i pojedinih medija Gradska uprava za društvene delatnosti, posle više od mesec dana zakašnjenja, objavila je sastav komisije kojoj je poveren zadatak da procenjuje koji projekti predstavljaju javni interes u informisanju Kragujevčana i Kragujevčanki i i koliko budžetskog novca zaslužuje svaka predložena emisija, tekst ili drugi medijski sadržaj. Umesto 22. februara, kako je blio propisano Konkursom, informacija da Komisiju za ocenu projekata čine Aleksandar Stanojević i Ninoslav Smiljković iz Vranja i Miodrag Miljković iz Niša istaknuta je na sajtu gradske uprave 30. marta. Samo Rešenje o imenovanju članova ovog tela datirano je na 1. mart 2022, tako da je i iz njega jasno da je uprava prekoračila rok koji je sebi zadala, isto kao i prethodne 2021. godine.

datum i vreme postavljanja rešenja na stranicu kragujevac.rs

Prema propisima i tekstu Konkursa, o medijskim projektima mogu da odlučuju osobe koje predlože novinarska i medijska udruženja (koja su registrovana najmanje tri godine) ili se zainteresovani eksperti mogu sami kandidovati. Predlagači su dužni da pošalju biografiju i dokaz da «predloženo lice nije u sukobu interesa, niti obavlja javnu funkciju u skladu sa pravilima za borbu protiv korupcije». Tako je do 17. februara 2022. na adresu Gradske uprave za društvene delatnosti stiglo osam predloga. Svi kandidati su, navodi se u Rešenju, ispunjavali uslove, a nadležna stručna služba odlučila je da imenuje tri osobe ne obrazlažući razloge, njihovu stručnost ili reference.

Šta je ove eksperte izdvojilo u odnosu na konkurenciju nije sasvim jasno ni iz priloženih biografija. Iz rešenja se može saznati da se Aleksandar Stanojević iz Niša, odnosno Vranja, sam kandidovao i u svojoj radnoj biografiji naveo da se novinarstvom bavi od 1969 godine. Bio je glavni i odgovorni urednik fabričkih listova u „Simpu“, “Zavarivaču“, „Jumku“ i „Hebi“. Radio je kao dopisnik „Borbe“, i „Naše borbe“, „Politike“, novosadskog „Dnevnika“, „Privrednog pregleda“ i lista „Rad“. Bio je dopisnik radija Vranje, radio Beograda i RTS i, kako navodi, objavio je više od 30 000 tekstova. 

Diplomiranog ekonomistu Ninoslava Smiljkovića iz Vranja predložilo je Profesionalno udruženje novinara Srbije PROUNS. U oskudnoj biografiji, objavljenoj uz rešenje, piše da «do danas vrši funkciju v.d. direktora» Radio televizije Vranje d.o.o (iako je u APR-u kao direktor i zastupnik upisan Zoran Veličković), kao i da je radio u marketingu ovog preduzeća dok je ono bilo u javnom vlasništvu. O Smiljkoviću nema mnogo podataka ni u BIRN-ovoj bazi medijskih eksperata. Njegovo ime se vezuje za samo tri konkursa u 2018, ali bez dostavljene biografije, za razliku od trećeg člana Komisije koji je svojevremeno bio svrstan u top 10. Reč je o Miodragu Miljkoviću, kandidatu Društva novinara Niša, koji je i prošle godine odlučivao o medijskim projektima u Kragujevcu. Prema zvaničnoj biografiji on je po obrazovanju diplomirani filolog-profesor srpskog jezika i književnosti. Zaposlen je u agenciji Synopsis kao direktor produkcije. Novinarstvom se bavi od 1993. godine, a svoju karijeru vezuje za RTV “Belle-amie”, Кoordinaciono telo za jug Srbije, NUNS i medija centar Niš.

Komisija imenovana 1. marta relativno brzo je završila posao. Predlog o raspodeli sredstava za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja u Kragujevcu u 2022. godini utvrdila je 28. marta. Medijski eksperti koje je izabrala gradska uprava, razmatrali su i ocenili 39 projektnih predloga, a za to im je pripala naknada od 20 hiljada dinara neto.

autorka Marija Milošević

Ovaj tekst nastao je u okviru projekta “Medijsko sklonište Kragujevac – Lokalni mediji u službi zajednice” koji se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Nezavisno udruženje novinara Srbije. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove NUNS i Ambasade SAD već isključivo autora.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.