Pratimo reformu javne uprave – Iskustvo jedne preduzetnice

Aplikacija je super, ali bez pečata se ne može

Poreska prijava za poreze i doprinose – može!

Prijavljivanje za državnu pomoć – može!

Potvrda o izmirenim poreskim dugovanjima – može, ali uzalud!

Za početnicu u biznisu koja je odlučila da sama podnosi poreske prijave za svoju platu i obavlja druge jednostavnije finansijsko- administrativne poslove, aplikacija E- porezi pokazala se kao veoma jednostavno i funkcionalno rešenje i jedan od dobrih primera kako e- usluge olakšavaju svakodnevni rad i poslovanje.

Ovaj portal Poreske uprave Ministarstva finansija je prilično lak za korišćenje zbog čega ga često ne koriste samo profesionalne knjigovođe, već i sami preduzetnici. Uz podnošenje zahteva i različitih vrsta poreskih prijava, preko ove aplikacije moglo se prijaviti i za korišćenje državne pomoći koja je privredi dodeljivana za ublažavanje posledica zdravstvene krize izazvane širenjem koronavirusa.

Uvođenje E- poreza značilo je da je poslove moguće obaviti uz nekoliko klikova iz kancelarije. To je zamenilo brojne odlaske u lokalnu filijalu Poreske uprave, čekanje u redovima, savijanje pred šalterom i otiskivanje plavog pečata. Ipak, to važi za većinu situacija, ali ne i sve koje se mogu dogoditi.

Jednu takvu iskusila sam u leto 2020. kada je trebalo da Nacionalnoj službi za zapošljavanje dokažem da nemam neizmirenih obaveza za poreze i doprinose, što je bio jedan od uslova da subvencije za samozapošljavanje, koje je mi je godinu dana ranije dodelila ova služba, zaista budu bespovratne. Preko aplikacije moguće dobiti potvrdu o stanju duga za poreze i doprinose i to za specifične namene, među kojima je i ostvarivanje prava u vezi za korišćenjem mera aktivne politike zapošljavanja, što predstavlja i državna pomoć koju sam dobila kada sam otvarala firmu. U nekoliko koraka podnela sam online zahtev i elektronskom poštom dobila potvrdu da nemam dospelih, a neplaćenih dugovanja u traženom periodu, potpisanu posebno generisanom šifrom i sa naznačenom svrhom za koju mi je potrebna. Ovaj dokument ipak nije bio dovoljno dobra potvrda kragujevačkoj Filijali nacionalne službe za zapošljavanje da sam savesno plaćala sve svoje obaveze. U ovoj instituciji mi je traženo da donesem papir na kome piše skoro sve isto, overen pečatom Poreske uprave jer «mi to iz aplikacije ne možemo da priznamo». Moje uveravanje da je elektronski dokument verodostojan nije pomoglo zato što «NSZ tako radi i traži original».

Ipak, Nacionalna služba za zapošljavanje je te godine, zbog kovid krize i odluke države da po automatizmu reprogramira poreske obaveze svima, produžila ugovore korisnicima subvencija. Zbog toga sam odlučila da izbegnem odlazak «pred šalter» i sačekam novi rok. Možda do tada e- usluge stignu do svih državnih službi i institucija.

Autorka je preduzetnica iz Kragujevca

Da li čekate u redovima ili koristite e – usluge? Koliko ste (ne)zadovoljni brzinom i efikasnošću javne uprave?Pohvalite ili kritikujte! Podelite svoja iskustva na portalu pratimoreformu.rs Upitnik može biti anoniman, a ako želite možete se potpisati, ostaviti fotografiju, video ili audio snimak. Ukratko opišite da li ste imali pozitivna ili negativna iskustva. Na ovom portalu možete pročitati i savete kako da koristite neke od usluga javne uprave ili ostvarite svoja prava.

Ovaj tekst je nastao kao deo informativne kampanje u okviru projekta “Uslovi za učešće zainteresovane javnosti u radu javne uprave i dostupnost informacija o radu javne uprave i javnim finansijama: slučaj Kragujevac” predstavlja deo Programa malih grantova za organizacije civilnog društva za praćenje RJU na lokalnom nivou u okviru Projekta osnaživanja civilnog društva Zapadnog Balkana za reformisanu javnu upravu – WeBER 2.0, koji finansira Evropska unija. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u tekstu nužno ne izražavaju stavove donatora i za njih je odgovorno udruženje Res Publika.

Ovaj projekat finansira Evropska unija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.