Kragujevačke novine
Zaduženost gradske kase Kragujevca je godinama glavna politička tema u gradu, pa je tako i u novom slučaju raskola u Gradskom odboru SNS-a. Goran Kovačević, visoki funkcioner stranke, poslanik u tri saziva i član skupštinskog Odbora za ekonomska pitanja, zbog čega važi za ekonomski najpismenijeg kadra stranke u gradu, a uz to i odbornik, oštro je kritikovao predlog da se dva komunalna preduzeća zaduže za ukupno tri miliona vera.
Ostao je dosladan, pa je jedini glasao protiv, pošto je i opozicija bila „za”, a usput je kritikovao gradsku vlast za loše vođenje ekonomske politike jer ne vidi da je ekonomska situacija u gradu izuzetno loša. Zaduženje JKP „Vodovod” od pre dve nedelje od 1,7 miliona evra za održanje tekuće likvidnosti i kredit odobren 20. februara JKP „Šumadija” od 1,3 miliona evra za nabavku opreme Kovačević je nazvao neprihvatljivom i pogubnom odlukom i kreditom koji će vraćati naša deca.
Oštar ton inače mirnog odbornika koji se kloni „jakih reči” i istupanja i koji je tokom druge sednice kada se odlučivalo o dugu JKP „Šumadije” prešao i na lični teren i prozivku gradonačelnika Nikole Dašića, kao i Dašićev odgovor Kovačeviću obelodanio je sukob koji je ustalasao vladajuću stranku.
„Bajke za decu”
Kada je odbornička većina uz odobravanje opozicije u Skupštini grada glasala o zaduživanju „Vodovoda” početkom februara, rečeno je da se kredit uzima zbog održavanja tekuće likvidnosti, odnosno za nabaku potrebnih hemikalija i opreme, kao i za nastavak poslova vezanih za projekat države „Čista Srbija”, gde se radi o izgradnji kanalizacione mreže koju finansira država.
Kritika je došla od onoga od koga nije očekivana jer je trebalo da se obavi glasanje i pređe na sledeću tačku. Goran Kovačević žestoko je opleo po ovom predlogu i izrekao ono što je za vladajuću većinu jeres – da je ekonomska situacija u gradu veoma teška.
Predlog da se „Vodovod” zaduži za 200 miliona dinara je neprihvatljiv jer je grad u teškoj ekonomskoj situaciji. Da, mislim da možemo da pričamo bajke za decu i kako smo najbolji, ali Kragujevac, je u teškoj finansijskoj situaciji i finansijska politika se vodi pogrešno. Prisećamo se obećanja da se grad nikada neće zaduživati jer odlično funkcioniše. Kažem, građani, jer vama se obraćam, zadužićemo vas za 1,7 miliona evra, a onda kada dođe do ulice reći će vam da nema para. Sve ovo ćete vi platiti, svako od vas, kroz cenu vode i poreze koje plaćamo, bio je oštar Kovačević na toj sednici, kako je objavljeno na sajtu „Danasa”.
Na sledećoj sednici 20. februara bio je još oštriji jer se u sve upleo sukob koji je prešao na lični plan sa gradonačelnikom Nikolom Dašićem, uz pominjanje rodbine i ko je gde koga postavio, kao i optužbe na račun Kovačevića da njegove kritike potiču od nezadovoljstva što nije na listi za nove republičke izbore.
Kovačević je kritikovao zaduživanje JKP „Šumadija” rečima da on može da kaže da je odluka fantastična, ali on ne pripada toj školi, već klasičnoj ekonomskoj školi koja kaže da kad se zadužiš, onda imaš obaveze. On je napomenuo da smo i 10 dana ranije, kada se „Vodovod” zaduživao 1,7 miliona evra, slušali bajke kako je sve fantastično, a zadužujemo se za 1,3 miliona evra.
“Za nepunih 10 dana zadužili smo grad za tri miliona evra. Ozbiljne lokalne uprave to ne rade. Neznanje u tome kako se vode javna preduzeća danas građane košta ulica, novih domova zdravlja, bolnica, svega što Kragujevac u ovom trenutku nema”, rekao je Kovačević, koji nije glasao za ovu odluku, a prenosi portal InfoKG.
Gde je ko radio
Gradonačelnik Nikola Dašić odgovorio je Kovačeviću dovodeći u pitanje njegovu stručnost da daje ovakve ocene. On ga je, uz ogradu da ne zna kojoj grupi ekonomista pripada, pitao da pokaže jednu jedinu stavku u svojoj biografiji da je ikada radio neki ekonomski posao u svom životu, uz konstataciju da to nije bilo nikad.
“Veoma me pogađa tvoje ponašanje, ali moram da ukažem na sledeću činjenicu. Onog trenutka kada posle dugog niza godina nisi izabran za predlog Gradskog odbora da budeš na listi narodnih poslanika SNS, prelaziš na drugu stranu i pričaš ovakve stvari na Skupštini”, prozvao je svog kolegu gradonačelnik Dašić.
Tu je, bar za sada, stavljena tačka, ili će pre biti zarez, na sukob unutar Gradskog odbora SNS-a oko ekonomske situacije u gradu ili vođenja kadrovske politike. Ali, da je grad kreditno veoma zadužen, praktično do onog limita koji dozvoljava zakon, i da se zbog toga više neće zaduživati, kada je u pitanju budžet, to je činjenica koju je u intervjuu našem listu krajem novembra prošle godine saopštio gradski većnik za finansije dr Nenad Stanišić.
Sada vidimo da se pri tome ostalo i da se ne zadužuje grad, ali se zadužuju gradska javna komunalna preduzeća čiji je grad osnivač, pa ako ona ne mogu da vrate pozajmljeno, onda gradski budžet mora da priskoči. Tu se postavlja pitanje – ko je garant kredita koje će uzeti javna komuinalna preduzeća?
Ako se radi o JKP „Šumadija” ono je prošle godine bilo zaduženo sa osam miliona evra, što je kredit koji je potpisan za nabavku opreme, ali i izgradnju gradskih kapitalnih objekata koje grad ne može da podigne jer nema načina da uzima kredite, a u gradskoj kasi za ove namene uvek na kraju ponestane sredstava.
Tih velikih osam miliona evra trebalo je da se upotrebi za rekonstrukciju Gradske tržnice i izgradnju podzemne garaže u njenom sklopu, izgradnju nove javne garaže (završen objekat) i izgradnju 100 gradskih stajališta. Sa Gradskom tržnicom znamo (uglavnom) šta se dogodilo i da su radovi stali, dok su od 100 novih gradskih stajališta izgrađena dva. Koliko je od potpisanih kredita povučeno i da li se i ovde plaćaju penali zbog nekorišćenja sredstava, nije nam poznato.
Što se pak tiče JKP „Vodovod” ovo preduzeće je i protekli kredit koji je bio manji od ovog novog, vratilo samo, bez pomoći grada, pa će i ovaj, kako tvrdi Nebojša Jakovljević, direktor.
“Novi kredit od 1,7 miliona evra imaće mesečnu ratu od 6,6 miliona dinara, a toliki je dvodnevni priliv ovog preduzeća”, uverava Jakovljević.
Obo preduzeće velike nade u oporavak polaže u ugovor koji će imati kao izvođač u izgradnji kanalizacije koju je još pore dve godine obećao predsednik Vučić. Ugovor je u okviru projekta „Čista Srbija” potpisala lokalna samouprava i kineska firma CRBC koja je glavni izvođač.
“Grad je do sada potpisao anekse za 42 od ukupno planiranih 360 kilometara i ako „Vodovod”, kao podizvođač, dobije jednu trećinu ovog posla, on će već na kraju ove godine rešiti svoje finansijske probleme”, tvrdi direktor Jakovljević.
Bilo kako bilo, otpadnik iz redova naprednjaka Goran Кovačević i ostatak gradskog odbora u sukobu su na javnoj sceni i utisak je da bi taj sukob izbio na površinu i da nije bilo povoda kao što je zaduživanje. Od ocene da je grad veoma zadužen došli smo do tvrdnje da je ekonomska situacija u Кragujevcu teška. Do sada je to tvrdila opozicija, a sada se tome priključio i jedan važan glas iz vlasti.
autor Miloš Pantić
Ovaj tekst nastao je u okviru projekta “Medijsko sklonište Kragujevac – Lokalni mediji u službi zajednice” koji se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Nezavisno udruženje novinara Srbije. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove NUNS i Ambasade SAD već isključivo autora.